Maja Molin är ny suppleant i riksstyrelsen för Frisk & Fri

Maja Molin blev invald som suppleant i Frisk & Fris riksstyrelse.

I helgen hade Frisk & Fri – Riksföreningen mot ätstörningar sin årsstämma och nya medlemmar skulle väljas till riksstyrelsen. Maja Molin som är doktorand och projektledare för Eira mottagningen på SCÄ FoU blev invald som suppleant:

Hallå Maja, hur känns det nu att vara med i riksstyrelsen för Frisk & Fri?
-Det känns jättekul! Jag har länge samarbetat med Frisk & Fri inom flera olika områden och tycker att de gör ett otroligt viktigt jobb, så att få vara med och påverka föreningens arbete känns ärofyllt!

Vad kommer du kunna tillföra i din roll som kliniker och forskarstuderande?
-Jag tror att jag kommer att kunna tillföra kunskap om långtidssjuka patienter och fungera som en brygga mellan den kliniska organisationen och Frisk & Fri. Nu när jag är suppleant kommer jag även få chansen att lära mig mer om föreningens arbete vilket jag ser fram emot jättemycket!

Taggad ,

One thought on “Maja Molin är ny suppleant i riksstyrelsen för Frisk & Fri

  1. Göran molin skriver:

    Bästa!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: